Proč zrovna Zeď?
Vyrůstali jsme obklopeni zdmi. Zeď byla v Berlíně, pomyslná zeď vedla kolem hranic Československa po většinu našich dětských a dospívajících let. Tyto zdi jsme společně zbourali, ale vyrostly nové – válečné, třeba ta v Sarajevu, aby byli civilní obyvatelé města chráněni před srbskými ostřelovači – a pak společenské, třeba ta, které pomáhaly na svět Miloši Zemanovi a Václavu Klausovi v době jejich prezidentských mandátů. Rozhodli jsme se, že i tuto zeď uvnitř české společnosti zboříme. Proto jsme se rozhodli vydávat knížky, stavíme z našich knížek pomyslnou zeď, která nerozděluje společnost. Snažíme se nacházet odpovědi na otázky, jak společně rozbořit zdi mezi námi.
O nás:
Jan Dražan (*1972). Pracuje 27 let v médiích. Začínal v roce 1991 v Lidových novinách. Působil v Mladé frontě DNES a IN magazínu Hospodářských novin. Později pracoval v Týdnu, Lidových novinách, Echo24.cz a Týdeníku Echo jako zástupce šéfredaktora. Poté šéfeditor Seznam Zprávy. Dnes pracuje jako šéfeditor Českého rozhlasu-Radiožurnálu a je spoluzakladatelem Nakladatelství Zeď. Spolu s Janem Perglerem je autorem knih Náš Václav Havel, Člověk 25 a Marek Hilšer: Tango pod Hradem. Kromě výše uvedených titulů je spoluautorem knihy Václava Cílka Poutník časem chaosu.
Jan Pergler (*1969), dlouholetý novinář. Začínal v roce 1991 v Lidových novinách, posléze v Týdnu, Mladé frontě DNES. Vedl IN magazín Hospodářských novin, působil v Deníku. Počátkem 90. let stál u zrodu nadace Člověk v tísni. Dnes pracuje v ČSOB a je spoluzakladatelem Nakladatelství Zeď. Spolu s Janem Dražanem je autorem knih Náš Václav Havel, Člověk 25 a Marek Hilšer: Tango pod Hradem. V roce 2022 vydal se svým kamarádem Jiřím Rumlem knihu Ruml naruby.
Nakladatelství Zeď jsme založili v létě roku 2016, protože jsme chtěli vydat válečný román Ferdinanda Peroutky Oblak a valčík a vlastní knihu rozhovorů Náš Václav Havel. Ve spolupráci s organizací Člověk v tísni Zeď připravila vzpomínkovou knihu Člověk 25 u příležitosti 25. výročí Člověka v tísni. Od března 2018 jsme se scházeli s někdejším prezidentským kandidátem Markem Hilšerem a povídali si o zákulisí volby, o jeho životě. Knihu jsme vydali na jaře 2019 pod názvem Tango pod Hradem. Vedle psaní knih nás začala bavit i nakladatelská činnost, i když i nadále to je pro nás především koníček.
V roce 2017 jsme oslovili prvního zahraničního autora, vydali jsme knihu Všechny jejich lži novináře a dramatika Tuvii Tenenboma. Izraelsko-americký novinář Tuvia Tenenbom u Nakladatelství Zeď vydal v roce 2018 další dvě knihy Čau uprchlíci! a Chyťte Žida!, v roce 2019 knihu Krysy jejího Veličenstva a o dva roky později Spím v Hitlerově posteli. V roce 2022 jsme vydali jeho knihu o životě ortodoxní židovské komunitě v Jeruzalémě Po čem rabíni touží. Kniha Z New Yorku do Brna je souborem publicistických textů, které Tuvia psal v New Yorku, při návštěvách Evropy, včetně Česka, Ruska, Ukrajiny nebo Moldávie, odkud pocházela jeho maminka.
Protože jsme vyšli z novinářského prostředí, knihy pro Nakladatelství Zeď píší i naši kolegové a kamarádi. Začala to novinářka Marie Frajtová, která pro nás sesbírala knížku rozhovorů Na hranici života a smrti, rozhovory s 25 významnými českými lékaři. Na podzim 2019 vydal svou prvotinu, knihu básní a fotografií pod názvem Den po dni, novinář David Macháček. Na jaře 2019 jsme oslovili televizní reportérku Světlanu Witowskou, chtěli jsme s ní udělat knižní rozhovor. Odmítla, ale připravila pro nás krásnou knihu rozhovoru Hlavou proti zdi s televizní hvězdou roku 1968 Kamilou Moučkovou. V lednu 2020 jsme vydali knihu dalšího kamaráda novináře Pavla Barocha Mengeleho dvojče A-782 o posledním českém žijícím osvětimském vězni, kterého si vybral pro své pokusy doktor Mengele. V roce 2021 pomohl Pavel Baroch na svět knize Franka Frištenského: Moje máma z Terezína, která popisuje životní osud Frankovy maminky, o němž se dozvěděl až po její smrti. Novináři Jakubu Železnému jsme vydali knihu Kandidát z Oráčova, ve kterém fiktivně nastiňuje atmosféru po prezidentských volbách. Naštěstí v reálných prezidentských volbách žádný kandidát na oráčovské tepláky nezvítězil.
Na jaře 2020 vyšla také kniha Sněžím! Deník bílé mafie Radka Kedroně o řediteli nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalém, který se úplatky a kokainem prosněžil až k pravomocnému rozsudku. Svou zpověď, jak se žije s diagnostikovanou rakovinou, pro nás připravila bývalá novinářka Andrea Kábelová pod názvem Veselá svině s račicí a depkou. Herec Slováckého divadla Josef Kubáník si povídal několik let se svou kamarádkou Květou Fialovou, zaznamenal i její poslední dny boje s Alzheimerovou nemocí. Vše sepsal a vydal na podzim 2019 pod názvem Poslední deník Květy Fialové. Kamarádi novináři Jakub Bažant, Petr Závozda a Jiří Závozda byli u zrodu scénáře filmu Zlatý podraz, který pojednává o osudech československých basketbalistech, kteří patřili k nejlepším v Evropě, ale jejich osudy změnil komunistický režim. Na motivy scénáře vznikl náš první komiksový příběh Zlatý podraz.
V březnu 2018 jsme potřebovali najít odpověď na otázku, jak je možné, že Miloš Zeman opětovně vyhrál prezidentské volby. Zadali jsme podobnou otázku 19 předním českým komentátorům, politologům a vznikla z toho kniha: PROČ? Proč je Zeman prezidentem, proč jsme tam, kde jsme. Rok po prezidentské volbě jsme oslovili jiné zajímavé osobnosti a požádali jsme je o sondu, kam se vyvíjí Česká republika. Sedmnáct výpovědí jsme zařadili do knihy Česko na křižovatce. V srpnu 2018 jsme u příležitosti 50. výročí okupace oprášili vynikající analýzu z pera Zdeňka Mlynáře Mráz přichází z Kremlu. V době covidu jsme připravili dvě knihy - kaleidoskop pohledů na epidemii Doba koronavirová a Jak se z toho nezbláznit, která dává několik receptů, jak si zachovat duševní pohodu v době, která nás dnes svírá ve svých negativních dopadech. Aktuální události nás fascinují a snažíme se na ně najít odpovědi, proto jsme krátce po prezidentské volbě v roce 2023 vydali knihu Český restart nebo živé novinářské líčení prvních dnů ukrajinské války z pera britského novináře Luka Hardinga Invaze.
Baví nás potkávat se s inspirativními lidmi, kteří mají někdy až provokativní názory. Proto Honza Dražan vytvořil s Václavem Cílkem poutavou rozhovorou knihu Poutník časem chaosu, lékař a psycholog Radkin Honzák pro nás zase napsal téměř vědecké pojednání pod názvem Ať žijou mikrouti. Celý život nás nepřestává fascinovat období vzniku Státu Izrael, stejně tak nás fascinuje literární mistrovství Larryho Collinse a Dominiqua Lappierra. Proto jsme na konci roku 2018 vydali knihu Ó Jeruzaléme!. Izrael nás zajímá i jako stát, který by nepřežil bez řady inovací, které dnes pomáhají měnit život stovkám milionům lidí po celé planetě. O tom je kniha Inovovati budeš, bestseller přeložený do 27 jazyků, kterou připravil Avi Joreš. Kniha Izrael, země, kterou nikdo nechápe od Noa Tishby patří k tomu nejlepšímu, co se v poslední době objevilo na knižních trzích a co představuje podstatu existence státu Izrael.
Mezi nakladatelské počiny považujeme nákup autorských práv k dílu britského přírodovědce Geralda Durrella. Nejprve jsme vydali knihu Tři jízdenky do dobrodružství a Přetížená archa, Růženka je z příbuzenstva. Obdobně jsme poprvé v českém překladu vydali knihy Johna Updikea Brazílie a Převrat. Ze světových autorů je potřeba ještě zmínit, že jsme vydali válečný román Leona Urise Milá 18, která pojednává o osudech hrdinů povstání ve varšavském ghettu.
Pouštíme se ale i do nových projektů. Dramaturg, herec a rektor Janáčkovy akademie muzických umění Petr Michálek pro nás napsal psychologický thriller Vytržení. Přeložili jsme i knihu špičkového astronoma z Harvardu Avi Loeba Extraterrestrial, ve které přichází se svou odvážnou a kontroverzní teorií, že naši sluneční soustavu nedávno navštívila mimozemská technologie z dalekého vesmíru.