První česká kniha o životě za koronaviru: Autory jsou lékaři, filozofové či publicisté Foto: Pixabay
Dva měsíce po vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru se na pultech knihkupectví objevila první česká kniha věnována fenoménu života za časů pandemie. Doba koronavirová vychází v nakladatelství Zeď a přispěly do ní dvě desítky lékařů, filozofů či publicistů
„Kde se virus vzal? Jak Čína tajila informace? Mohli jsme nákaze nějak zabránit? Jak změnily lidstvo pandemie v historii? A změní koronavirus i nás? Je ve stavu nouze místo pro svobodu? Neposílí autoritářské tendence? Na dvě desítky předních odborníků, lékařů, filozofů a publicistů se snaží nalézt odpovědi na tyto otázky a nabízí svůj pohled a reflexi toho, co se kolem nás i s námi děje,“ píše nakladatelství Zeď na svém webu o nové knize.
Myšlenka, aby taková kniha vznikla, se objevila ihned po vyhlášení nouzového stavu. „Začali jsme o ní přemýšlet v podstatě hned po vyhlášení nouzové stavu, od začátku nošení roušek a totální proměny našich životů, která během těch pár dní v březnu nastala. Věděli jsme, že jsme svědky a prožíváme něco, co tu ještě nebylo, a že to je téma, které klade tolik otázek, že je třeba ho zachytit – i jako obraz doby,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jan Dražan z nakladatelství Zeď.
„Zhruba měsíc trvalo psaní textů, redigování, editování, korektury a grafická podoba. A na začátku května jsme poslali knížku do tiskárny, kde bylo za dva týdny hotovo,“ dodal.
Honzák, Cílek, Nerudová
Mezi autory textů v knize je spolu s dalšími český psychiatr Radkin Honzák, geolog a spisovatel Václav Cílek či rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.
Nakladatelství chystá už nyní další knihu o pandemii. „Dokumentaristka Tereza Hronová s fotografem Lukášem Bíbou dali dohromady unikátní záležitost Láska za časů korony , kdy sledovali osudy párů, které rozdělila pandemie,“ uvedl Dražan.
Nouzový stav v Česku začal 13. března a skončil 17. května.